Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Vyšívaný plamének pro vás

90470482_246937152988006_7686403606135701504_nSkoro permanentně teď přemýšlím, co se mnou po odeznění pandemie bude. Doufám, že se budu moct textilní tvorbou živit dál (zatím jen doufám a moc netuším). Taky ale uvažuji o tom, jak můžu pomoci v krizi. Šití roušek je samozřejmost - prostě mám doma nějaké ty látky, šicí stroj a umím s tím. Tak musím. Ale ráda bych si taky víc vyzkoušela učení textilním řemeslům a obecně předávání toho co umím a co mě baví. No a tak jsem z archivu vyhrabala návod na křížkovou výšivku, který jsem se před lety snažila prodávat skrze Fler. Nikdo si ho nikdy nekoupil, tak snad poslouží v krizové době alespoň zdarma (odkaz ke stažení níže).  

No a jak to s tím vyšíváním vlastně mám? Ještě než jsem se pustila do podnikání a tkaní, léta (vlastně desetiletí) jsem vyšívala křížkovým stehem. Nejraději celé plochy a geometrickými vzory, a z těch jsem pak vyráběla různé věci. Dokonce jsem 18 měsíců strávila nad plošným vyšitím látky na sukni, do které jsem během té doby ale přibrala, takže jsem ji pak darovala dál. Kdo mě zná delší dobu, pravděpodobně ode mě nějakou vyšívanou věc má - penálek, taštičku, pouzdro na brýle. Vyšívala jsem na cestách, v přírodě, u televize, při audioknihách, dokonce při sledování povinných filmů do školy nebo DVD na která jsem měla psát recenze. Pořád. Na obrázku vyšívám nejspíš v rychlíku z Prahy na Brno nebo ve druhém směru, a fotka je z 1. března 2014 (takže krásných 7 let a 22 dní stará). 

No a když jsem se rozhodovala odejít na volnou nohu a pracovat s textilem, dokonce jsem si nějakou dobu myslela, že mě bude vyšívání živit. Velmi rychle se ale ukázalo, že taková náplň práce je pro malou začínající značku neudržitelná. Myslíte si, že je těžké říct si pár tisíc za ručně utkanou šálu? Zkuste na pár tisíc nacenit deset centimetrů velkou kapsičku. A věřte mi, i když člověk vyšívá jak fretka (pokud by fretky uměly vyšívat), zabere to hodiny, dny a týdny práce. V úplných začátcích jsem dokonce zkoušela vyšívané věci prodávat pod cenou, ale rychle jsem si uvědomila, že to není dobrý nápad. Kazila bych tím jen možnost uplatnění lidem, kteří se chtějí tímto řemeslem skutečně živit, a potřebují za své výrobky adekvátní odměnu. Takže pár kousků doma pořád ještě mám, ale dokud je nebudu schopná prodat za jejich skutečnou cenu, raději je věnuji svým blízkým nebo využiju jako dárky věrným zákaznicím nebo pro nějakou dobrou věc.

plamenek_01

Vyšívání pořád miluju, dlouho jsem se mu ale nevěnovala, a až sousedství na jednom z trhů se Zašívárnou, a povídání se Šárkou a Hankou ve mě probudilo novou vlnu nadšení a zájem naučit se i jiné techniky než ten křížek. Podle jejich knížky Moderní vyšívání jsem si tu osvěžila, jindy naučila základní stehy, a zrovna se chystám na jejich geometrickou lišku, která mi doma leží už nějaký ten měsíc. 

No a logicky, když se nedá uživit prodáváním hotových výrobků, může člověk zkusit návody. Tak jsem uvažovala i před čtyřmi lety, kdy vznikl Plamének. Jak jsem ale psala, nijak zvlášť se neujal, a tak zůstal sám. Pokud se do něj chcete pustit, můj první a zatím jediný návod na křížkovou výšivku z roku 2016, včetně rozpisu použitého materiálu, můžete stáhnout tady. Pokud ho vyšijete, moc ráda uvidím vaše výsledky. 

Prosím použijte tento návod jen pro osobní potřebu, pro sebe, svou rodinu, nebo přátele. Chcete-li mne podpořit v tvorbě dalších návodů, můžete mi přispět třeba i maličkou finanční částkou na účet 1169163029/3030.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

 

Zpět do obchodu