Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Věčná houbička nebo úklidový hadřík

fb_prizeVyznáváte minimalistický a udržitelný životní styl? Chcete se zbavit umělých pěnových houbiček na nádobí? Chcete se naučit plést nebo si osvěžit, co jste se naučili v dětství? Můžete se pocvičit na houbičce nebo úklidovém hadříku. Je třeba umět uplést první a poslední řadu a plést hladce. Návodu byl věnován kurz pletení pro začátečníky pořádaný v kutnohorské Zenárně v únoru 2020. Pro začátečníky nebo falešné začátečníky je také určen tento článek - patříte-li mezi pokročilé pletaře a chcete jen návod na výrobu houbičky, můžete v textu přeskočit na konec.

Klubíčka a jehlice

Na začátku je výběr vhodného materiálu a nástrojů. Pro pletení houbičky doporučuji příze, které snesou extrémní střídání teplot vody a budete je tak bez starosti moci použít při mytí nádobí, ale také je pravidelně prát na vyšší teploty. Vhodné jsou pro to bavlněné příze nebo obecně příze z rostlinných vláken. Pokud chcete vyrobit houbičku, která bude po ukončení svého produktivního života kompostovatelná, vyhněte se přízím s obsahem umělých vláken (např. polyester, nylon). Nevhodné jsou příze z ovčí vlny a ze srsti jiných zvířat, které se mohou snadno zaplstit.

Některé zahraniční internetové obchody s přízemi nabízejí celou kategorii vláken pro výrobu houbiček a ručníků, ale i v domácích podmínkách najdete několik vhodných bavlněných nebo lněných přízí, nebo dokonce příze vyrobené z recyklované džínoviny. Moje první houbička například vznikla z obyčejné bavlněné šňůry, svou nejoblíbenější jsem upletla z příze Paris od značky Drops, konkrétně z jedné z barev vyrobené právě z recyklovaného denimu (online ji můžete nakoupit například v Galanterii Nella, recyklované barvy jsou pod čísly 100 až 103). Síla této příze (75 metrů na 50 g) mi přijde ideální pro naše účely. Můžete ale zvolit i přízi silnější - úplet pak bude mít větší oka a hrubší strukturu a budete s ním rychleji hotovi, nebo naopak tenčí - výsledek bude jemnější a pracnější.

fb_jehlice

K přízi zvolte odpovídající sílu jehlic. Nejjednodušší je zvolit sílu podle doporučení výrobce, většinou uváděné na papírové etiketě příze a také u prodejců na internetu. Můžete zvolit o něco menší jehlice pro těsnější úplet nebo naopak větší pro úplet volnější, s většími oky. Pro houbičku na nádobí je lepší kompaktnější úplet, zvolte tedy raději jehlice o kousek menší, nežli doporučuje výrobce, nebo na spodní hranici pokud uvádějí rozpětí. Já jsem houbičky z výše uvedených přízí pletla na jehlicích o velikost 4mm.

Pokud doma žádné jehlice nemáte a teprve se chystáte nějaké koupit, budete moci vybírat z různých materiálů a cenových relací. Když jsem se sama pouštěla po letech do pletení, půjčila jsem si nejprve obyčejné kovové od maminky, pak nakoupila jeden levný hliníkový pár v galanterii, a až když jsem si byla jistá, že mě pletení jen tak nepustí, investovala jsem do kruhových vyměnitelných dřevěných jehlic. Pokud pletete s dětmi, můžete pro ně pořídit dětské plastové jehlice jako na obrázku vpravo. Pro pletení houbičky vám stačí rovné jehlice, ale můžete zvolit i kruhové, pokud jsou pro vás dostupnější - jen na nich nebudete plést v kruhu, ale tam a zpět, podobně jako na jehlicích rovných. Osobně preferuji kruhové jehlice ať už pletu cokoliv - jsou lehčí do ruky a přijdou mi skladnější a tak nějak celkově "šikovnější". 

Základní dovednosti

Pro pletení houbičky potřebujete tři základní dovednosti - nahodit první řadu, plést hladce a ukončit úplet. Na internetu najdete nespočet návodů, já doporučuji pustit se do pletení s Vlněnými sestrami. Na jejich YouTube kanálu najdete nejen jednoduché a jasné návody, ale také delší pořady se zajímavým povídáním. Pro naše účely budeme potřebovat tři základní postupy, které jsem pro vás vypíchla níže. Na kanálu Vlněných sester nebo jejich blogu ale najdete mnohem více návodů a inspirace, nemluvě o přenádherné nabídce přízí v jejich eshopu. Tak se u nich neváhejte potoulat!

Pokud jste úplní začátečníci, doporučuji se nejprve v jednotlivých krocích potrénovat, a uplést alespoň jeden cvičný kousek, než se pustíte do houbičky, se kterou budete žít léta. Zkušební kus můžete vypárat a pustit se do toho ostrého ze stejné příze.

Začátek pletení, nahození první řady:

 

Pleteme hladce:

Ukončení úpletu, poslední řada: 

 

Jak na houbičku

pleteni_zacatecnici_001_1Návod je na houbičku velikou přibližně 15 x 15 cm (na obrázku). Doporučuji uplést nejprve jednu, přesvědčit se, zda vám velikostí vyhovuje, a druhou nebo další velikostně přizpůsobit.

Příze: Drops Paris (z jednoho klubka 50 g zvládneme uplést 2 houbičky) - modrá na obrázku je z barvy recycled denim 103, dark wash; krémová houbička je z bavlněné šňůry bez značky zakoupené v galanterii

Jehlice: 4-4,5 mm

Nahodíme 26 ok. 

Rub i líc pleteme hladce (v angličtině garter stich), až je úplet dlouhý 15 cm (přibližně 48 řad).

Úplet ukončíme, volitelně můžeme z posledních 3 nebo 4 ok uplést dutinku a udělat z ní poutko na zavěšení houbičky (jako na krémové houbičce na obrázku). 

 

Prosím použijte tento návod jen pro osobní potřebu, při pletení pro sebe, svou rodinu, nebo přátele. Chcete-li mne podpořit v tvorbě dalších návodů, můžete mi přispět třeba i maličkou finanční částkou na účet 1169163029/3030.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Zpět do obchodu