Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Utkejte si vlastní šál

P3287155

(kurzy tkaní na stavu s pevným listem pro úplné začátečníky)

Chcete sobě nebo někomu blízkému vyrobit dárek? Marně hledáte tu jednu perfektní univerzální šálu, o které ale máte docela jasnou představu? Chcete vyzkoušet tkalcovské řemeslo? Zvažujete nákup stavu s pevným listem, ale potřebujete pomoci v začátcích? Máte doma zbytky krásných přízí a chcete je dát dohromady v zajímavém projektu? Toužíte po kompletně vlastnoručně vyrobené garderobě? 

Pokud jste si alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, nebo chcete nakouknout pod pokličku mojí každodenní práce, je právě pro vás určený tento kurz. Stav s pevným listem je velmi jednoduchý a skladný, a přesto zcela dostačující pro utkání šály nebo plédu, a dokonce i metráže pro šití. Omezeni jste u něj jen šíří hotové látky (budeme pracovat na stavech širokých 60 cm, na kterých je možné utkat po vysrážení šířku cca 52 cm) a množstvím vzorů. Stav s pevným listem bohužel nedovoluje komplexnější vytkávané vzorování, ale zase se na něm můžete vydovádět s různými strukturami přízí nebo barevnými kombinacemi. 

Stav s pevným listem je také perfektní pro naprosté začátečníky. Navedení osnovy i práce s ním je velmi jednoduchá a stačí pro ni krátké zaškolení a průběžný dohled. Nemusíte mít žádné zkušenosti ani s pletením, háčkováním, či jiným řemeslem využívajícím příze - ale mohou vám pomoci při výběru použitého materiálu. Bez čeho se ale neobejdete, je chuť do práce a trocha trpělivosti.

A aby byl tkaný kousek skutečně podle vašich představ, nechám na vás i výběr a pořízení příze. Cena kurzu je tedy bez materiálu, pro jeho nákup jsem vám ale k dispozici radou a pomocí - doporučím vhodné příze a poradím kde je koupit. Pokud už se věnujete nějakému textilnímu řemeslu, například pletete nebo háčkujete, můžete na kurzu využít zbytky z jiných projektů. Jen mne prosím opět kontaktujte a poradíme se o tom, které příze jsou a nejsou na tkaní vhodné. 

Kapacita jednoho termínu jsou 4 osoby, abych se vám mohla dostatečně a individuálně věnovat, ale také abychom se pohodlně vešli i se stavy. Ve výjimečných případech lze kapacitu rozšířit na 5 osob.  

Kurz se bude po oba dny konat v době od 9 do 18 hodin včetně přestávek na občerstvení (celkem 16 hodin). Časy ale můžeme po dohodě přizpůsobit vaší době příjezdu a odjezdu nebo požadavkům na přestávky. Na místě je k dispozici vybavená kuchyňka, takže kdykoliv během dne si můžete uvařit čaj či kávu, další občerstvení je na dosah pár kroků v centru Kutné Hory. 

Tkaní na stavu není obzvlášť fyzicky náročné, přesto doporučuji vzít si pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a dovolí vám volný pohyb především paží a rukou. Zároveň počítejte s tím, že některé příze při tkaní pouští více chlupů, z jiných mohou padat drobné organické nečistoty. Obojí se může chytat na oblečení. 

P3156965Termíny a jejich obsazenost:   

víkend 2. - 3. listopadu 2024 -  1 volné místo ze 4 
víkend 16. - 17. listopadu 2024 - 2 volná místa ze 4 
 
Do konce roku 2024 sama neplánuji vypisovat další termíny. Pokud byste ale měli zájem o nějaký konkrétní termín, který byste ve skupině obsadili celý, neváhejte se mi ozvat, určitě něco vymyslíme. 
 
Termíny na první měsíce roku 2025 vypíšu během listopadu 2024. Přitom už nyní můžeme společně dohodnout termín, který by vám vyhovoval.   
 
Místo konání:

Dům dětí a mládeže, Kutná Hora, Kremnická 32. DDM je pár minut chůze od Galerie středočeského kraje (GASK) či Chrámu svaté Barbory, staví před ním autobusy středočeské integrované dopravy č. 784, 785 a 802. Zaparkovat automobil je možné na blízkém parkovišti Na Valech, omezený počet parkovacích míst je přímo naproti DDM.  

Cena kurzu a rezervace:

Cena kurzu pro jednotlivce je 3000 Kč
Při přihlášení více osob najednou nabízím zvýhodněnou cenu (5600 Kč pro 2 osoby, 7800 pro 3 osoby, 10000 pro 4 osoby).
Chcete-li "soukromý" kurz pouze pro uzavřenou skupinu 2 nebo 3 osob, je cena 8000 Kč.  
 
Kurz můžete rezervovat na emailu anna@annine.cz, následně vám zašlu podklady pro zaplacení kurzovného bankovním převodem, a ihned se také pustíme do konzultace a výběru materiálu. Místo vám budu napevno rezervovat po obdržení platby na účet. 
 
Účastnický poplatek je nevratný, ale můžete za sebe najít náhradu. Změna termínu je možná maximálně 3 týdny před plánovaným termínem. 
 
V ceně kurzu NENÍ zahrnut materiál, ubytování a občerstvení:
  • Materiál prosím kupte vlastní, na základě konzultace nebo doporučení níže. V době mezi přihlášením a konáním kurzu jsem vám zcela k dispozici ke konzultacím toho nejvhodnějšího materiálu pro Vaši vysněnou šálu. 
  • Ubytování: Kutná Hora je na návštěvy zvyklá a má je ráda. Tipy na ubytování, ale i další užitečné informace najdete zde: https://destinace.kutnahora.cz/. Dobrodružné duše se mohou ubytovat přímo v Domě dětí a mládeže ve vlastním spacáku na žíněnkách za 120 Kč na osobu a noc. K dispozici je sprcha, sociální zařízení a kuchyňka. Toto ubytování je třeba zamluvit dopředu, nejlépe v době rezervace kurzu.  
  • Občerstvení: Během kurzu můžete využít kuchyňku v DDM. Na místě bude k dispozici čaj, pokud preferujete jiné nápoje, vezměte je raději sebou. Na místě je mikrovlnná trouba k ohřátí vlastního jídla. V dochází vzdálenosti v centru města se nachází různé restaurace, ale také bistra a rychlá občerstvení. 

trasne_001

Co se naučíte:

  • Představíme si stav s pevným listem a řekneme si něco málo tkalcovského názvosloví. 
  • Řekneme si jak kombinovat různé příze s různými hustotami pevných listů (jak hustě tkát s čím) a jak si můžeme dopředu spočítat spotřebu příze na projekt.
  • Natáhneme osnovu na stav a zavedeme ji do pevného listu, napneme na stav.
  • Ukážeme si proč a jak se dělá tzv. zatkávka a různé metody ukončení tkaniny (uzlíky nebo zapošívka).
  • Pustíme se do samotného tkaní, při něm se budeme snažit dbát na rovnoměrný vzhled tkaniny a krásné okraje. 
  • Pak budeme tkát a tkát a tkát. Přitom vychytáme případné mouchy a nedostatky, a osvojíme si zacházení se stavem s pevným listem. 
  • Naučíme se nenápadně napojovat přízi v útku při výměně barev nebo klubek.
  • Ukončíme tkaninu (zapošitím nebo uzlíky) a sejmeme ji ze stavu.
  • Seřízneme a zakroutíme třásně.
  • Povíme si jak tkaninu doma vyprat a jak o ni pečovat aby co nejdéle a nejlépe sloužila. 
  • Uvažujete-li o koupi vlastního stavu, můžeme se také věnovat konzultaci případného nákupu.
  • Zbude-li nám čas, můžeme se pustit do tkaní na malých stávcích, eventuálně plánování dalších projektů, které už budete tkát samostatně doma. 

Doporučení pro nákup materiálu:

Materiál nepočítám do ceny kurzu proto, abyste měli co největší volnost ve výběru z čeho a co budete tkát. Můžete se tak rozhodnout pro teplejší pléd nebo lehounký šál, vybrat přízi která vás nekouše nebo třeba zpracovat zbytky příze které máte doma z jiných projektů. Podle vlastních letitých zkušeností jsem ale dala dohromady několik návrhů materiálu, který je vhodný pro úplné začátečníky, je dostupný v České republice, a zároveň nabízí možnost vašeho vlastního kreativního vkladu. Připisuji i doporučení kde materiál koupit. Nakoupíte-li přízi v přadenech, nemusíte ji doma přemotávat do klubíček, převíječ bude k dispozici v místě kurzu. Pokud si z doporučení nevyberete, nezoufejte, vymyslíme společně něco přesně podle vašich představ. 
 
P5207441Malabrigo Rios (cca 1800 Kč na projekt) - na středně silný celoroční šál o velikosti cca 50 x 200 cm budete potřebovat necelých 5 přaden příze po 100 g. Z podobného množství materiálu můžete utkat užší a delší šálu (cca 30 x 250 cm). Podobně jako u pletení každý trochu jinak utahuje, tak u tkaní každý trochu jinak zatlouká, takže spotřeba je přibližná a počítá s malou rezervou. Pokud vám příze zbude, můžete k šálu uplést ladící čepici. 
Můžete utkat pléd z jedné barvy příze (výrobce barví tón v tónu i velmi pestré barevné řady), pruhovaný nebo kostkovaný. Na jednobarevný kupte 5 přaden v jedné barvě, na pruhovaný 4 přadena v základní barvě a 1 v kontrastní barvě (necelá 3 přadena použijeme na osnovu a po 1 od každé barvy na pruhy v útku), a pokud chcete pléd kostkovaný, rozdělte přadena podle toho z kolika barev - například na kostky v 5 různých barvách potřebujete od každé barvy 1 přadeno.  
Pokud dosud nemáte své oblíbené dodavatele, přízi doporučuji koupit v následujících webových obchodech: Vlněné sestry, Yarn Queen Prague, Woolpoint
 
Soft Donegal (cca 600 Kč na projekt) - na středně silný celoroční šál o velikosti cca 50 x 200 cm budete potřebovat 300 g příze (doporučuji přidat 50 g rezervy, takže koupit celkem 350 g, z případného zbytku můžete uplést ladící čepici). Z podobného množství může vzniknout užší a delší šála. Přízí se krásně vzoruje, například do obdoby skotské kostky. Celkové potřebné množství příze tak můžete rozdělit na barvy podle vlastního návrhu. Potřebujete-li s ním rady, neváhejte se na mne obrátit. 
Přízi v České republice prodává Šumavská dílna nebo Dolna.
 
Tenčí osnova a silnější útek - na středně silný až silnější kousek můžete také využít silné a hebké jednonitkové i vícenitkové příze v útku, a tenčí ale strukturálně pevnější vícenitkovou přízi v osnově. Tenké příze budete potřebovat 500 až 600 metrů (tedy například necelých 100 g příze o síle Lace, při 800 m / 100 g), silnější příze v útku 300 až 400 g (podle konkrétní síly a návinu příze). U tohoto typu projektu se dají v útku zpracovat i zbytky přízí různých tlouštěk, které budou vytvářet zajímavé pruhy. Příze osnovy může být pestrobarevná, ale doporučuji pro ni zvolit jeden typ příze.
 
Chcete-li tkát z jiné příze, neváhejte mne kontaktovat. Pokud už jsem s přízí pracovala nebo ji znám, popíšu vám jak se s ní tká a spočítám spotřebu materiálu. I u přízí které neznám zkusím podle jejich složení a konstrukce odhadnout vhodnost a chování při tkaní. Pletete-li a máte doma zbytky přízí, ze kterých byste chtěli tkát, budete potřebovat přibližně následující množství příze (počítáno na tkaninu o rozměrech cca 50 x 200 cm): 350 g příze síly Fingering nebo Sport (400 m / 100 g); 500 g příze síly DK (200 m / 100 g). Pozor na jednonitkové příze - ty většinou nejsou vhodné do osnovy, kde se mohou třepit, lepit a trhat. Také doporučuji dát přednost vlněným (nebo obecně živočišným přízím) před těmi rostlinnými (například bavlna). Lépe se s nimi tká a výsledek je i v tkanině začátečníka vzhlednější. Pokud ale preferujete veganské příze, neváhejte napsat, něco vymyslíme. 
 
 
Zpět do obchodu